Ako vybrať ten správny matrac

girl, young, student

Vedci sa zhodujú, že kvalitný spánok je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako si udržiavať a zlepšovať svoje zdravie. Kvalitný matrac má obrovský vplyv na vašu schopnosť dobre sa vyspať, no napriek tomu veľa ľudí prehliada jeho dôležitosť a naďalej používa matrac, ktorý neposkytuje dostatočnú podporu a pohodlie.

Kúpa nového matraca môže byť veľkou investíciou, no tento krok môže odblokovať vašu schopnosť oveľa lepšie sa vyspať. Rovnako ako pri každej väčšej investícii, aj pri výbere toho správneho matraca určite chcete dbať na to, aby ste vybrali múdro.

Aby sme vám podstatne uľahčili výber matraca určeného práve pre vás, podrobne si rozoberieme kľúčové informácie. Po prečítaní tohto článku budete mať vedomosti na to, aby ste si vybrali matrac so správnymi vlastnosťami, ktorý vyhovie všetkým vašim potrebám a zaručí vám ten najsladší spánok každú noc.

Typy matracov

Ak ešte len začínate hľadať nový matrac, určite ste si všimli, že vybrať si ten správny môže byť mätúce. Užitočným spôsobom, ako sa pri výbere zorientovať, je začať s výberom typu matraca.

Takmer všetky matrace možno identifikovať ako jeden z týchto piatich typov:

  • Penový
  • Pružinový
  • Hybridný
  • Latexový
  • Nafukovací

Pružinové matrace sú najznámejším typom matracu a sú asi aj najrozšírenejším typom matraca v domácnostiach. V posledných rokoch sa však prúdko zvýšila popularita iných typov matracov.

Tieto iné typy matracov sú momentálne predávanejšie hlavne kvôli ich schopnosti poskytnúť užívateľovi viac vyžadujúcich vlastností.

Znalosť základných vlastností každého zo spomenutých typov matracov môže slúžiť ako základ, podľa ktorého budete vyberať ten najvhodnejší matrac práve pre vás.

Penový matrac

Tieto matrace sú celé vyrobené z peny a bez prítomnosti pružín. Majú tendenciu poskytovať nadpriemerné kopírovanie kontúr vášho tela, znižujú tlak a izolujú pohyb, preto sú vhodné pre bočných spáčov a páry. Z pien, ktoré sa používajú na výrobu takýchto matracov je najznámejšia pamäťová pena.

Pružinový matrac

Takéto matrace majú nosný systém založený na pružinách a niekoľko ďalších vrstiev. Aj keď pružiny poskytujú pri spánku dostatočnú podporu, často im chýba schopnosť uvoľniť tlak. Spánková plocha týchto matracov je odrážajúca a majú obmedzenú schopnosť izolácie pohybu. Keďže tieto matrace sa nachádzajú v nižšej cenovej hladine, sú populárnejšie u kupujúcich s nižším rozpočtom.

Hybridný matrac

Matrace tohto typu majú dva centrálne prvky. Jedným prvkom je jadro tvorené pružinami a druhým je penový systém na zabezpečenie komfortu. Vrstva zabezpečujúca komfort môže obsahovať penu alebo latex a niekedy dokonca aj vrstvu, ktorá obsahuje menšie pružiny. Tieto matrace poskytujú dostatočnú oporu a zároveň kopírujú kontúry vášho tela. Majú taktiež nízku schopnosť zadržiavania tepla a sú vhodné pre spáčov v takmer akejkoľvek polohe, v závislosti od toho, ako sú vyrobené.

Latexový matrac

Tieto matrace sú vyrobené z vrstiev latexovej gumy. Latexové matrace ponúkajú prvotriednu odrazovosť a trvanlivosť, s miernejším kopírovaním kontúr tela. Ak sú vyrobené z prírodného a organického latexu, sú tou správnou voľbou pre kupujúcich, ktorý myslia na životné prostredie.

Nafukovací matrac

Nafukovacie postele alebo matrace majú nosné jadro tvorené vzduchovou komorou. V kvalitnejších verziách týchto matracov sú zabudované elektrický pumpy ovládané pomocou telefónu alebo ovládača, čo umožňuje dodávať alebo odstraňovať vzduch, a tak zaručiť maximálnu flexibilitu pevnosti. Tieto matrace sú využívané hlavne pre návštevy vďaka ich ľahkému uskladneniu.

Tvrdosť matraca

Pohodlie je subjektívne, preto je nevyhnutné nájsť si matrac, ktorý vám vyhovuje.

Tvrdosť popisuje, aká tvrdá či mäkká je posteľ, čiže hlavne matrac. Na porovnanie tvrdosti budeme používať stupnicu od 1-10. Táto stupnica bude nápomocná pri vysvetlení aký je matrac na pocit a aká tvrdosť je pre vás najvhodnejšia.

Stupnica tvrdosti:Miera tvrdosti:Najvhodnejšia pre:
1-2Extra mäkkýSpáčov do 60kg
3MäkkýBočných spáčov do 60kg
4Stredne mäkkýSpáčov do 60kg, bočných spáčov do 100kg
5StrednýSpáčov na chrbte a bočných spáčov medzi 60kg a 100kg
6Stredne tvrdýSpáčov medzi 60kg a 100kg, bočných spáčov nad 100kg
7TvrdýBočných spáčov nad 100kg, spáčov na chrbte a bruchu nad 60kg
8-10Extra tvrdýSpáčov na chrbte a bruchu nad 100kg

Táto tabuľka uvádza, kto najčastejšie profituje z konkrétnej úrovne tvrdosti, nezabudnite ale na to, že pohodlie je subjektívne. Niektorí ľudia uprednostňujú mäkší alebo tvrdší matrac, poprípade na výber tvrdosti matraca vplývajú iné faktory, napríklad bolesti chrbta alebo bedier.

Ak si nie ste istí, aká úroveň tvrdosti je pre vás ta správna, existuje niekoľko spôsobov, ako určiť, ktorá z nich by vám mohla najlepšie vyhovovať.

  • Ak chcete zúžiť rozsah výberu, zvážte vašu polohu pri spánku a hmotnosť.
  • Zamyslite sa nad tým, či ste si pri súčasnom používaní svojho starého matraca radšej želali tvrdší alebo naopak mäkší. Ak ste náhodou nedávno navštívili hotel, môže to slúžiť na porovnanie, keďže väčšina hotelov ma matrace stredne až stredne tvrdé (stupnica 5,6), pretože takto tvrdé matrace sú pre najširšiu skupinu ľudí.
  • Navštívte obchod s matracmi a vyskúšajte niektoré postele. Nezabudnite však na to, že na matraci musíte ležať aspoň 10-15 minút, aby ste zhodnotili, či je pre vás pohodlný.

Ako si vybrať matrac ak trpíte bolesťami chrbta

Existuje nespočetne množstvo možných príčin bolesti chrbta, no matrac bez dostatočnej podpory je jedným z faktorov, ktoré netreba podceňovať. U ľudí, ktorý netrpia bolesťou chrbta môže zasa výber matraca so správnou podporou zabrániť vzniku takejto bolesti. U ľudí, ktorí už majú problémy s chrbticou, môže správny matrac pomôcť s podporou a pohodlím pri spánku.

Vybrať najlepší matrac na bolesti chrbta znamená zohľadniť povahu tejto bolesti spolu s ostatnými potrebami a preferenciami matraca. Niektoré bolesti chrbta sú krátkodobé a objavia sa náhle. Toto sa nazýva akútna bolesť chrbta. Inokedy bolesť pretrváva dlhšiu dobu a je známa ako chronická bolesť chrbta. Problémy s chrbtom môžu začať ako akútne, napríklad po úraze, a môžu prejsť do chronickej formy.

Osoba, ktorá trpí akútnymi bolesťami chrbta môže potrebovať iba dočasnú úľavu od bolesti počas spánku. To môžete docieliť použitím napríklad viacerých vankúšov alebo úpravou polohy pri spánku. Pri chronických bolestiach chrbta už môžu byť potrebné výraznejšie kroky ako napríklad kúpa nového matraca, ktorý je tvrdší alebo naopak mäkší. Nájdenie správnej úrovne pohodlia, ako aj zmiernenie tlaku, môže pomôcť k správnej polohe chrbtice počas spánku.

Výber toho správneho matraca môže závisieť aj od toho, kde človek pociťuje bolesti chrbta.

men, human, skin

Bolesť v dolnej časti chrbta

Táto bolesť postihuje dolných päť stavcov (L1-L5) v bedrovej oblasti. Je to najbežnejšia bolesť chrbta a jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia navštevujú lekára. Táto oblasť chrbta je citlivá na ohýbanie a krútenie, ktoré môže poškodiť svaly chrbta a samotnú chrbticu.

Príliš veľa hodín strávených v zlej polohe počas spánku môže spôsobiť bolesti v spodnej časti chrbta. Pri bočných spáčoch sa môže takáto bolesť objaviť, ak plecia a boky nemajú dostatočnú podporu. U spáčov na bruchu a chrbte sa to môže prejaviť kvôli mäkkému alebo príliš tvrdému matracu, ktorý vytvára tlak na prirodzené zakrivenie chrbtice.

Bolesť v strednej a hornej časti chrbta

Bolesť v týchto častiach chrbta je oveľa menej častá. Anatómia v hornej a strednej časti chrbta je stabilnejšia, čo znižuje pravdepodobnosť bolesti pri krútiacich pohyboch. Bolesť v týchto oblastiach by mala byť prehliadnutá lekárom, pretože môže súvisieť s vážnejšími problémami.

V niektorých prípadoch môže nesprávne držanie tela spôsobiť nadmerný tlak v strednej alebo hornej časti chrbta. Matrac, ktorý zmierňuje tlak a prispieva k vyrovnaniu chrbtice môže znížiť riziko výskytu tohto druhu bolesti. Kvalitný vankúš so správnym množstvom výplne môže taktiež zabezpečiť, že krk a horná časť chrbtice budú mať dostatočnú oporu.

Polohy v spánku

V akej polohe sa nachádzate ak už začínate zaspávať? V akej polohe ste, ak sa zobúdzate?

Odpovede na tieto jednoduché otázky vám môžu poskytnúť kľúčový aspekt pri výbere matraca. Časti vášho tela, ktoré potrebujú väčšiu podporu aby udržali vyrovnanie chrbtice sa líšia podľa polohy v spánku. Z tohto dôvodu môže výber správneho matraca vyhovujúceho polohe pri spaní zvýšiť pohodlie a zabrániť bolestiam.

Spánok na chrbte

Ľudia, ktorí spia na chrbte vyvíjajú najväčší tlak na spodnú-bedrovú časť chrbta. Ak je matrac príliš mäkký, trup sa môže zaboriť hlbšie do matraca ako horná a dolná  časť chrbta. Chrbát je potom v tvare písmena U a to môže spôsobiť tlak. Ak je matrac príliš tvrdý, v dolnej časti chrbta nebude vytvorená mierna krivka chrbtice. Výsledkom je, že spáčom na chrbte najviac vyhovuje matrac stredne až stredne tvrdý s ľahkým až stredným kopírovaním kontúr tela.

Spánok na boku

Ľudia, ktorý spia na boku majú ostré tlakové body tam, kde je telo najširšie, predovšetkým v oblasti ramien a bokov. Na príliš mäkkom matraci sa tieto body potom ponoria mimo optimálnej línie so zvyškom chrbtice. Na príliš tvrdom matraci budú tieto body naopak pod tlakom a nesprávne zarovnané. Z toho vyplýva, že pre ľudí, ktorí spia na boku je ideálny matrac stredne mäkký až stredne tvrdý.

Spánok na bruchu

Ľudia, ktorí spia na bruchu sú na tom tak, ako ľudia čo spia na chrbte, čiže najväčší tlak vyvíjajú na bedrovú časť chrbta. Spravidla sa im najpohodlnejšie spí na tvrdších matracoch, ktorý by im mal napomôcť k tomu, aby ich chrbát nevytváral písmeno U. Taktiež im tvrdší matrac napomáha pri dýchaní ak spia tvárou smerom k matracu.

Kombinovaný spánok

Kombinovaný spáči cez noc vystriedajú viacero polôh spánku. Zvyčajne by si mali zvoliť matrac podľa polohy v akej trávia najviac času počas spánku. Ak neviete ako dlho trávite v primárnej pozícii, stredne tvrdý matrac by mal spĺňať požiadavky na vaše zmeny pozícií počas spánku. Ľudia s takýmto druhom spánku by mali hľadať druh matraca, ktorý uľahčuje pohyb po posteli.

Typy postavy

Rovnako ako vaša poloha, má na kvalitu spánku vpliv aj váš tvar tela a hmotnosť. To ovplyvňuje výber toho najlepšieho matraca, ktorý poskytuje oporu chrbtice, pohodlie a ma iné dôležite vlastnosti.

Ľudia s nižšou hmotnosťou, vážiaci menej ako 60kg sa nevnoria tak hlboko do matraca. Na dosiahnutie kopírovania kontúr tela im väčšinou prospieva mäkší matrac, hlavne ak spia na boku. Pružinové matrace im väčšinou nevyhovujú. Najlepšou variantou pre nich sú penové alebo hybridné matrace.

Ľudia s hmotnosťou 60-100kg môžu postupovať pri výbere matraca podľa návrhou tvrdosti matraca v predchádzajúcej časti článku. Penove, hybridné a latexové matrace sú solídným výberom a môžu byť zvolené na základe ich špecifikácií a dizajnu.

Ľudia vážiaci viac ako 100kg sa viac vnoria do matraca a to hlavne v častiach tela s najväčšou hmotnosťou, čo by mohlo zvýšiť riziko vychýlenia chrbtice. Takýto spáči sa zvyčajne lepšie vyspia na matraci, ktorý je tvrdší.

Odolnosť a zachovanie kvalít matraca je dôležité pre spánok ľudí s akoukoľvek hmotnosťou, ale ľudia vážiaci viac ako 100kg môžu spôsobiť väčšia opotrebovanie vrchných vrstiev matraca. Preto by mali takýto ľudia voliť skor matrac, ktorý ma hrubšiu vrstvu komfortneho systému využivajúci materiály s vysokou hustotou.

Na výber správneho matraca nevplíva len hmotnosť. Ľudia so širšími bokmi alebo ramenami môžu potrebovať skôr mäkší matrac na dosiahnutie optimálneho kopírovania kontúr tela, najmä ak spia na boku.

Ľudia, ktorý su vyšší ako 180cm by si mali dať pozor pri výbere rozmerov matraca na to, aby sa dokázali pohodlne natiahnuť.

Ceny matracov

Matrac je v podstate kus nábytku, pri ktorom je zaručené jeho využívanie v plnej miere, a aj preto je podstatnou investíciou do vášho pohodlia. Zároveň to ale môže byť aj dosť vysoká finančná investícia a preto je cena jedným z ústredných faktorov, ktoré treba zohľadniť pri kúpe matraca.

Dobrým tipom pri kupovaní nového nábytku do spálne je rozmýšľať o celkovom rozpočte za spálňu. Treba tam zarátať matrac a akékoľvek ďalšie vybavenie, ako napríklad nové vankúše, posteľnú bielizeň, väčšiu či menšiu posteľ alebo aj nočné stolíky.

Matrac s viacerými funkciami a robustnejším dizajnom má často vyššiu cenu, no to neznamená že drahší matrac je vždy lepší. Toto môže byť vítanou správou pre ľudí čo majú obmedzený rozpočet.

Tu je niekoľko faktorov, ktoré vplývajú na ceny matracov:

Materiály

Niektoré typy materiálov stoja často viac, napríklad latex. Cena matraca sa navyše môže zvýšiť ak sa na jeho výrobu použili špičkové, ručne vyrábané, organické alebo iné drahé materiály.

Typ konštrukcie

Spôsob výroby matraca môže ovplyvniť jeho cenu. Vo všeobecnosti platí, že vyššie matrace, čiže matrace s viacerými vrstvami, majú vyššiu cenu.

Značka

Rovnako ako pri väčšine spotrebných výrobkov, niektoré značky, ktoré sa radia medzi luxusnejšie si účtujú viac.

Miesto predaja

Nákup online zvyčajne znamená nižšiu cenu, no niekedy sa vám naskytne príležitosť kúpiť matrac výhodnejšie v kamennom obchode.

Pre ľudí, ktorí sa obávajú nákladov na nový matrac, je treba mať na pamäti niekoľko bodov.

  1. V celom cenovom rozpätí matracov možno nájsť také, ktoré budú vyhovovať vašim požiadavkám.
  2. Kvalitnejšie matrace sú drahšie, no po dlhšom hľadaní sa dajú nájsť akcie a zľavy, ktorých je veľa napríklad aj na našej stránke.
  3. Aj keď výdavky môžu byť veľké, zaobstaranie si nového, lepšieho matraca stojí za to. Ten optimálny matrac pre vás sa vyplatí nielen z hľadiska zdravia, no pri kúpe kvalitného a odolného matraca nebudete musieť utrácať peniaze znova dlhé roky.

baby, girl, sleep